2010. június 24., csütörtök

Témaválasztás


Bevezetés,

Irásaim nem feltétlenül csak a filmekről fognak szólni, hanem a fejemből kipattanó egyéb zagyvaságok is helyet kapnak, illetve minden ami a filmhez köthető. Irodalmi művek, versek, és természetesen a zene. Persze ha jobban belegondolunk ezek mind alapjai a filmnek, mert ezen elemek nélkül, film sem lenne. Egyszer az egyik tanárom azt mondta a film ugyan azokon a korszakokon megy keresztül mint az irodalom, csak nyilván egy másik korban, és más ütemben.

A blogom címe is szorulhat némi magyarázatra. "From the farthest to the nearest" Ez a mondat a filmtörténelem egyik legfurább de ugyanakkor az egyik legzseniálisabb rendezőjétől származtatható. A legtávolabbitól a legközelebbiig. Némi filmes felhangal, ugyanis a "Farth" szó egy filmes kifejezés amely a kamera bizonyos mozgását jelöli. Ez az ember Alfred Hitchcock volt. 53 filmet készített életében és majdnem mindegyikben szerepel is, még ha csak egy pillanatra is. Ragaszkodott hozzá, hogy beléphessen egy-egy jelenetbe még ha csak járókelőként is. Egyszer azomban az egyik filmje egy hajótörésről szólt, és nem tudta megoldani, hogy szerepeljen, ezért a hajótörés után a vizen úszó törmelék között megjelent egy újság főcím oldala amin ő volt látható.
Kissé mulatságos de azért ez is mutatja nem létezett számára lehetetlen.

Sokat gondolkodtam honnan is kellene kezdeni ezt a blogot. Kezdjük a Lumiere testvérektől akiknél, már valaki előbb is felfedezte a Kinematogáfot csak nem publikálta. Vagy a hangosfilmektől, amelyeknek több mulatságos próbálkozás után a harmincas években ölte meg végképp a némafilmeket, vagy a színesfilmtől amely nem volt akkora áttörés mint a hangosfilm, vagy a 70-es évektől amikortól elindultak a nagy kasszasikerek és a mai napig meghatározzák a filmvilágot. Ezek filmtörténeti korszakok, de én nem vagyok filmtörténész, ugyhogy a káosz elvét fogom alkalmazni, és arról írok amiről akarok. Ezt azt jelenti amit jelentenie kell, ugrálni fogok időben, térben, témában és amiben csak lehet. De, hogy máris kezdjem a káoszt azért lesz az irásaim között rendszerűség is. Mondjuk egy színészről vagy rendezőről egy sorozat.

Nem lennék hű önmagamhoz ha nem a kedvenc korszakommal és annak nagyszerű filmjeivel kezdeném a mondókámat. Ez pedig kicsit morbidan ugyan de végül is Mussolininek volt köszönhető. Ugyan is ő volt az első ember Olaszországban aki létrehozott egy filmstúdiót és komoly pénzekkel támogadta a filgyártást. Létrehozta az első filmfesztivált a Velenceit, amelyet a mai napig is rendeznek. Az olasz realista filmek a huszadik század gyökerét jelentik a filmvilág egyik legjelentősebb korszakát. Nem csekéjebb nagyságok 'tollából' láthattunk örökbecsű filmeket mint pl: Roberto Rosselini, Vittorio De Sica, Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni, Bernardo Bertolucci, Federico Fellini, és hogy teljes legyen a sor és a párom se hiányolja Pier Paolo Pasolini. Ő volt talán a legvitatottab figurája ennek a korszaknak. Nem csak a fent említett uraktól belátást kapunk a filmkészítés egyszerű de csodálatos világába és nem utolsó sorban tükröt tart elénk, és betekintést ad az élet viszontagságaiba.
Egy kis előzetes a témához: http://www.youtube.com/watch?v=4jWi3JymbSI


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése